Dopravě v pražské aglomeraci pomůže Nové spojení 2

Tisková zpráva, 30. září 2010
Centrum pro efektivní dopravu (CEDOP) dnes v rámci křtu vydávané publikace Příměstská železnice – páteř veřejné dopravy podrobně představilo záměr městského železničního tunelu označovaného Nové spojení 2.

Nové spojení 2 je realizace plnohodnotného průjezdného modelu příměstské železnice po vzoru řady západních metropolí jako jsou Mnichov, Frankfurt, Zürich či Lipsko, o Paříži ani nemluvě. Současná koncepce příměstské železniční dopravy spočívá na tzv. neprůjezdném (resp. poloprůjezdném) modelu, kdy část linek je vedena na Masarykovo nádraží a část na Hlavní nádraží.

Nové spojení 2 spojí pod povrchem železniční tratě pro městskou a příměstskou dopravu od severovýchodu s tratěmi ústícími do pražského uzlu od jihozápadu. To znamená přivedení tratě z Negrelliho viaduktu a Karlína do čtyřkolejné podzemní stanice Václavské náměstí. Tato stanice bude umožňovat přestup mezi všemi hlavními linkami příměstských vlaků. Výstup na povrch bude možný jednak do vestibulu Hlavního nádraží a zároveň do prostoru horní části Václavského náměstí. Z této stanice bude jedna větev pokračovat přes podzemní zastávky Karlovo náměstí a Anděl do rekonstruovaného smíchovského nádraží. Druhá větev s podzemními zastávkami Albertov a Náměstí Bratří Synků se zapojí do nové zastávky Eden na modernizované trati do Benešova.

Zrychlení pro dojíždějící

Hlavní výhodou průjezdného modelu realizovaného Novým spojením 2 bude rychlá a nekomplikovaná cesta z jednotlivých míst ve středočeském kraji až do centra Prahy, navíc s možností vystoupit z vlaku na více místech než doposud. „Například cesta z Hostivice na Václavské náměstí vám díky Novému spojení 2 zabere 25 minut místo současných 40 minut.“, popisuje Petr Šlegr z CEDOPu. Z Říčan na Letiště Ruzyně to místo současných 78 minut a 3 přestupů bude 40 minut a přímo, uvádí další příklad Šlegr.

Přínosy pro Pražany

Nové spojení 2 zrychlí i dopravu po Praze. Třeba cesta z Podbaby na Albertov se zkrátí takřka o polovinu, z 28 na 15 minut. Pro městské části na okraji Prahy bude zrychlení ještě významnější. Petr Šlegr dodává: „Přínos nebude jen ve zrychlení, ale také ve zvýšení komfortu veřejné dopravy díky menšímu počtu přestupů. Ve stanici Václavské náměstí půjde přestoupit mezi všemi hlavními linkami a část přestupů přitom bude možná dokonce u stejného nástupiště.“

Dalšími efekty Nového spojení 2 je řešení kapacitního problému pražského uzlu spočívajícího zejména v úzkém hrdle mezi hlavním a smíchovským nádražím. „Přínosem je též zvýšení komfortu oddělením příměstské a dálkové dopravy na Hlavním nádraží, jinak řečeno lidí spěchajících do práce a cestujících s velkými zavazadly.“, popisuje Šlegr.

Projekt je reálný a potřebný

Jakkoli se může zdát záměr Nového spojení 2 velkolepý, svoji náročností se nevymyká jiným investicím do infrastruktury, ať již realizovaných státem nebo i samotným městem Prahou.

Bez ohledu na současnou finanční situaci je nutné projekt dále rozpracovávat, aby se mohl začít stavět, jakmile budou potřebné prostředky k dispozici.“, zdůrazňuje Šlegr. Stát jako vlastník železniční infrastruktury má navíc vůči hlavnímu městu velký dluh. Všechny železniční koridory už celá léta končí na hranicích města a s výjimkou Nového spojení (1. části) s navazujícím úsekem do Běchovic se v Praze musí rychlíky proplétat mezi mnoha pomalými zastávkovými vlaky, kterých zase kvůli rychlíkům nemůže jezdit dostatečné množství.

Pokud by se nadále zavíraly očí před nutností výrazně zkapacitnit pražský uzel včetně jeho centrální části, tak by se investice do zbývajících částí koridorů znehodnotila. V Mnichově mají městský železniční tunel již od roku 1972, Praha má tedy skoro 40 let zpoždění…“, uzavírá Petr Šlegr.

Fakta o Novém spojení 2

Městský železniční tunel pro příměstské a městské vlaky

Délka novostavby: 12,7 km, z toho v tunelu necelých 10 km

Počet nových zastávek 7, z toho 6 podzemních

Zastávky:

  • Václavské náměstí – přestup na dálkovou dopravu, metro A, C (, D), tramvaj
  • Karlovo náměstí – výstup do vestibulu stanice metra B, přestup na tramvaj a bus
  • Anděl – výstup do ulice Štefánikova, druhý výstup do ulice Zborovská
  • Smíchovské nádraží – společná stanice pro dálkovou a příměstskou dopravu, přestup na metro B, tramvaj a bus
  • Albertov – přestup na tramvaj
  • Náměstí bratří Synků – přestup na tramvaj, bus (a metro D)
  • Florenc – přestup na metro B, C, tramvaj a bus

Příloha

[dm]3[/dm].

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>