MF Dnes: „Rychlotrať“ po česku. V Ostravě jen o pět minut dřív

Ilustrační foto: Rychlovlak ICE ve stanici Kolín nad Rýnem, Německo

Ilustrační foto: Rychlovlak ICE ve stanici Kolín nad Rýnem, Německo

PRAHA První český úsek, kde by vlaky mohly jet více než dnešních 160 kilometrů v hodině, leží na tepně spojující Prahu s Ostravou. Správa železniční dopravní cesty oprašuje plány na vyšší rychlost v koridoru mezi oběma městy.
Na kulatém stolu Hospodářské komory ČR k tématu vysokorychlostních tratí v Česku to uvedl manažer sekretariátu generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Václav John. „Je to akce, která v porovnání s novými vysokorychlostními tratěmi může být poměrně rychle,“ řekl.
Podle Johna by součástí modernizace mělo být částečné ztrojkolejnění a především odstranění všech úrovňových přejezdů. Jejich nebezpečí plně ukázala loňská srážka pendolina s kamionem ve Studénce. Termín stavby však neuvedl. SŽDC aktuálně plánuje na trati například modernizaci úseku mezi Chocní a Českou Třebovou.
Sama SŽDC se přitom nedokáže shodnout, jak s vysokorychlostními tratěmi postupovat. Například šéf odboru strategie Radek Čech tvrdí, že jen modernizace ještě více zvětší problém s nedostatkem kapacity na této trati. „Už dnes je problém dostat korektní trasy pro nákladní vlaky do přístavů,“ říká Čech.
SŽDC před několika týdny představila po fiasku soutěže na studii o rychlých tratích vlastní plán, jak dál postupovat. Počítá hlavně s novými tratěmi, stále se však nevyjasnilo, na jakou rychlost se budou stavět. Zvýšení tempa na dvoustovku však kritizuje Centrum pro efektivní dopravu (Cedop). Podle nich je to málo. „Časová úspora na celém rameni Praha-Ostrava-státní hranice by byla do pěti minut,“ říká Petr Šlegr z Cedopu. Na řadě úseků totiž rychlost zvýšit nepůjde.
Plán považuje za oddalování výstavby skutečně vysokorychlostních tratí s výrazně vyšší rychlostí nejméně 250 kilometrů v hodině. Ty mají většinu vést v nových trasách a uvolnit přeplněné koridory.
Tuzemští správci železnice vidí inspiraci v Rakousku a tamním přístupu k modernizaci hlavního koridoru z Vídně do Salcburku, kde se však současně postavila částečně úplně nová trať.
Rychlejší vlaky jsou podle Čecha jednoznačně v zájmu cestujících. „Extrémně přibývá lidí dojíždějících z měst kolem sto kilometrů od Prahy, například z Ústí nad Labem či Pardubic. Rychlejší spojení může takové dojíždění ještě dál podpořit,“ dodal Čech.
Podle prezidenta hospodářské komory Vladimíra Dlouhého začíná Česko v oblasti železničního spojení zaostávat. „V době, kdy sousedi plánují či stavějí vysokorychlostní tratě, a my ne, to může mít dlouhodobě negativní dopad na celé hospodářství,“ řekl Dlouhý.

© MF Dnes, 24. června 2016, Ekonomika str. 8

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>