MF Dnes: Češi rádi jezdí vlaky a autobusy. V jejich využívání jsou na špici EU

Ilustrační foto: Praktické řešení plánu linek příměstské železnice, Madrid Chamartín, Španělsko

Ilustrační foto: Praktické řešení plánu linek příměstské železnice, Madrid Chamartín, Španělsko

Ředitel Centra pro efektivní dopravu Tomáš Záruba pro MF Dnes okomentoval studii Evropské komise o spotřebě a úsporách energií mezi roky 2000 až 2014, podle které je ve využívání veřejné doprava Česká republika druhá nejlepší v EU:

Především jedna poznámka: Jakékoli statistiky o veřejné dopravě (zejména železnici) mají jen malou vypovídací hodnotu, nezahrnují-li Švýcarsko, které nabízí v rámci Evropy jednoznačně a s velkým náskokem nejlepší možnost, jak cestovat bez auta.

Podle Tomáše Záruby je výsledek ČR významně ovlivněn městskou dopravou, která má v ČR tradičně vysokou míru využití, zejména pak v Praze.

Do jisté míry však lze říci, že máme v rámci EU přece jen nadprůměrně dobře organizovanou veřejnou dopravu – například pravidelné intervaly, organizované přestupy na železnici, integrované dopravní systémy a podobně, i když vozidla jsou mnohdy velmi stará nebo intervaly příliš dlouhé. Zároveň ale v mnoha případech jsou u nás značně nízké ceny jízdenek a zejména předplatného. To neplatí v západoevropských státech sice s obvykle prvotřídní kvalitou, avšak také s vysokou cenou práce a služeb. Náklady na jízdu autem jsou ale všude podobné a v západoevropských státech tak auto daleko více cenově vítězí.

Spíše je to tedy úspěch typu „jednooký mezi slepými“ – zjednodušeně řečeno, za výrazně nižší jízdné než na Západě u nás nabízí veřejná doprava kvalitu přece jen nikoliv tak moc nízkou, uzavírá Tomáš Záruba.

Celý článek je k dispozici zde: http://ekonomika.idnes.cz/cesko-je-evropskou-dvojkou-ve-vyuzivani-hromadne-dopravy-pnf-/eko-doprava.aspx?c=A160726_150929_eko-doprava_ozr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>