MF Dnes: Žluté vlaky jsou jen začátek. Konkurence ještě přitvrdí

Mladá fronta DNES | 27.9.2011 | Rubrika: Z domova | Strana: 2 | autor: Jan Sůra

PRAHA Doby, kdy jízda vlakem automaticky znamenala cestu s Českými drahami, zřejmě definitivně končí. Start nedotovaných vlaků RegioJet mezi Prahou a Havířovem je jen začátkem nástupu soukromých dopravců.
Profitovat by z toho měli hlavně cestující, které čekají novější vozy, lepší servis i nižší ceny.
Už příští rok se na trasu mezi Prahou a Ostravou chystá společnost LeoExpress Leoše Novotného. Ten dokonce chválí konkurenční projekt RegioJetu. „Ale my to budeme dělat ještě lépe,“ tvrdí Novotný, který od začátku počítá s tím, že jeho vlaky budou mít nižší náklady. Bude používat například podstatně úspornější soupravy než RegioJet. Současně plánuje expanzi i na další tratě, například mezi Ostravou a Vídní nebo mezi Prahou a Českými Budějovicemi. I pro ně už hledá vhodné soupravy.
Ani RegioJet nechce skončit jen u trati mezi Havířovem a Prahou. Jeho šéf Radim Jančura plánuje ve čtvrtek předat ministrovi dopravy návrh na zrušení dotací vlaků Českých drah mezi Břeclaví, Brnem a Prahou. Právě dotace, které dráhy dostávají, konkurenci ztěžují. „Pak bychom tam jezdili také,“ řekl Jančura. Od prosince stát přestane dotovat spoje mezi Prahou a Ostravou.
Dráhy navíc už na konci roku čeká další konkurenční boj, tentokrát přímo o státní dotace: ministerstvo dopravy vypíše první soutěž na zajištění rychlíkových vlaků na takzvaných prvních úsecích. Dosud na nich jezdily automaticky České dráhy, u kterých si ministerstvo dopravy objednávalo jednotlivé rychlíky, a dráhy tedy nemusely řešit, kolik lidí v nich pojede.
Kritici tvrdí, že soukromí dopravci zatím jen „vyzobávají rozinky“ a poměry na dráze se tak mění pomalu. „Ideální by byl britský model, kde se o provoz na lukrativních tratích soutěží jako u licencí pro mobilní operátory a nikdo jiný na té trati pak jezdit nesmí,“ říká Petr Šlegr z Centra pro efektivní dopravu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>