Český rozhlas: ČD mají konkurenci, na koleje vyrazily první RegioJety

zpravy.rozhlas.cz | 26.9.2011 | Rubrika: domaciekonomika | Strana: 0 | autor: Jana Zemanová,Igor Maňour, mta,Vladimír Kroc

Monopol státních drah definitivně končí. Na trasu Havířov – Praha se vydal první žlutý rychlík soukromého podnikatele Radima Jančury. Denně budou jezdit tři spoje RegioJetu každým směrem. Výhledově by trať mělo obsluhovat šest vlakových souprav s 18 spoji denně.

Českým drahám chce RegioJet konkurovat také poskytovanými službami. Kvůli tomu prošly stevardky náročným výběrovým řízením, ve kterém se zkoumaly jejich psychologické a jazykové předpoklady. Cestujícím budou nabízet bezplatné bezdrátové připojení k internetu a zdarma denní tisk a nápoje.Cena základního jízdného koupeného buď ve vlaku, nebo na nádraží, se vyšplhá u RegioJetu na 420 korun. U Českých drah je to o 18 korun více. S kreditní jízdenkou zaplatí cestující u RegioJetu 230 korun, u Českých drah s In-kartou 329 korun.Zájem cestujících o novinku na kolejích je velký. Podle reportéra Radiožurnálu je z 250 míst obsazeno 70 procent. První vlak opačným směrem je dokonce vyprodaný. Cestování je prý velmi pohodlné.“Vagóny prošly důkladnou rekonstrukcí, jsou klimatizované, u každé sedačky je zásuvka na elektřinu, připojení na internet. Stevardka rozdává kávu, vodu a noviny,“ popsal reportér Radiožurnálu.

Podle bývalého ředitele Českých drah Emanuela Šípa, se dráhy budou muset přizpůsobit, aby mohly v konkurenci obstát. „Určitě se pokusí zvednout kvalitu. Na jednu stranu budou chybět prostředky, na druhou to, čím je možné posloužit zákazníkům, není to nejdražší, co na železničním byznysu existuje,“ tvrdí Šíp.

Kromě RegioJetu chce Českým drahám na frekventované trase Praha – Ostrava konkurovat i společnost Leo Express. Má v plánu vyjet na trať letos v prosinci. Šíp se ale zahlcení českého železničního trhu neobává.“Právě v době, kdy stát řeší úplně jiné problémy, jsou soukromí investoři jediní, kteří mohou na železnici přinést peníze,“ míní bývalý ředitel Českých drah Emanuel Šíp.

Chybějící uznávání jízdenek
Odborník na dopravu Petr Šlegr je ovšem skeptický k tomu, že by RegioJetu stačila k přilákání dosavadních zákazníků Českých drah jen lepší nabídka poskytovaných služeb.“Já si myslím, že lidé nejezdí vlakem primárně kvůli tomu, co tam dostanou, ale zda ten vlak je rychlý, pohodlný, bezpečný. To znamená, v podstatě ta nabídka těch nových služeb, nového standardu, může být možná zajímavá na trati Praha – Ostrava, ale to je v podstatě u nás jediná trať, která je konkurenceschopná individuální automobilové dopravě,“ upozornil Šlegr ve Světě o druhé.Za zásadní pak považuje vyřešení vzájemného uznávání jízdenek různých dopravců, což třeba ve Švýcarsku podle něj funguje už víc jak 100 let. „To je základ pro to, aby se veřejná doprava rozvíjela jako celek,“ podotkl Šlegr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>