Z Čech na Moravu chybějí koleje

Zürich, Oerlikon, Švýcarsko. Tři dvojkolejné tratě do hlavního nádraží. Ilustrační foto

Zürich, Oerlikon, Švýcarsko. Tři dvojkolejné tratě do hlavního nádraží. Ilustrační foto

PRAHA Mezi Prahou a Moravou jezdí především přes Českou Třebovou příliš mnoho vlaků – mají problém se na trať vtěsnat. Stát vymýšlí, co by se s přeplněnou tratí dalo ještě dělat. „V podstatě se dá říct, že z Prahy na Moravu chybí dvě koleje,“ říká Tomáš Záruba z Centra pro efektivní dopravu. Podle něj stát v minulosti zaspal a nepočítal s nárůstem počtu vlaků. „Podstatné je hlavně, aby se chyby s kapacitním podceněním projektů dále neopakovaly,“ dodal Záruba. K velkým problémům s kapacitou došlo nástupem soukromých dopravců, který však přilákal na železnici více lidí. Na nedostatečnou kapacitu si stěžují osobní i nákladní dopravci. Ministerstvo dopravy přitom už v jednom z materiálů zkoumá, že by kvůli plné trati začalo regulovat provoz dálkových vlaků. „Stát by měl intenzivně pracovat na tom, jak kapacitu dráhy zvýšit, nikoli omezovat provoz a konkurenci,“ říká mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Nákladní dopravci, kteří za železnici platí více, mají pocit, že osobních vlaků jezdí zbytečně moc. „Bohužel se u nás platí poplatky za hmotnost vlaku namísto toho, jaké zabírají časové okno na trati. Vlaků pak jezdí zbytečně moc,“ říká Antonín Samek, šéf nákladního dopravce Metrans.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), které tratě patří, nepředpokládá, že by na trasu přidávala další koleje. Podle mluvčího Marka Iliaše půjde spíše cestou úprav a zlepšení v jednotlivých úsecích. Chystá se například modernizace a zrychlení úseku Dluhonice–Prosenice u Přerova či přestavba železničního uzlu v Ostravě. „Prověřujeme různá technická řešení, která povedou ke zvýšení kapacity,“ dodal Iliaš.

Částečně se však koleje přece jen přidají, ministerstvo dopravy už schválilo studii proveditelnosti pro zdvojkolejnění tratě z Velkého Oseka přes Hradec Králové do Chocně, která je alternativou ke koridoru a měla by mu ulehčit. Osobní dopravci navíc dostanou možnost rozšířit přímé spojení Hradce Králové s Prahou i Moravou. Stát už řeší i zrychlení úseku z Chocně do Ústí nad Orlicí.

„Zrychlením bez přidání kolejí se ale kapacita nevyřeší, právě naopak,“ varuje Záruba.

Z trasy by mohla zmizet část nákladních vlaků i díky tomu, že SŽDC chystá velké zlevnění poplatků pro trasu z Kolína do Brna přes Havlíčkův Brod. To by mělo dopravce motivovat k tomu, aby jeli po méně vytížené trati. Přesný termín i objem slevy ale SŽDC ještě říct nechce.

Jenže i tam je problém. „Trať má velký sklon, takže je potřeba postrková lokomotiva,“ říká Oldřich Sládek, který se dlouhodobě věnuje nákladní železniční dopravě. Ještě jedna lokomotiva na konci soupravy zvyšuje náklady.

Přeplněnost hlavních koridorů se plně projevila loni při extrémním počtu výluk, některé nákladní vlaky musely na místo na trati čekat i 48 hodin. Podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka to nejvíce odnáší regionální doprava, nejen na hlavním koridoru. „Například kapacita tratí kolem Prahy a Brna prakticky neumožňuje další zahuštění dopravy podle představ objednatelů,“ říká Joklík. Riziko přetížení vidí i na dalších tratích.

Dopravci navrhují i jiná řešení – například rozdělit nejdelší mezistaniční úseky, kde vzniká největší problém při výlukách jedné koleje, nebo urychlit výstavbu evropského zabezpečovače ETCS. Ten by umožnil zkrácení intervalů mezi vlaky. Podle SŽDC by mělo být ETCS na celém úseku do roku 2018.

Přeplněné tratě jsou i jedním z argumentů pro vysokorychlostní železnici. Odvedla by část vlaků na novou trasu, ale zatím jde spíš o sci-fi.

***

Praha–Olomouc
158 vlaků týdně jezdilo mezi Prahou a Olomoucí v roce 2011. Byly Českých drah.
333 vlaků týdně jezdí nyní. ČD jich posílají 196, RegioJet 76 a Leo Express 61.

Praha–Ostrava
122 vlaků týdně jezdilo mezi Prahou a Ostravou v roce 2011. Byly Českých drah.
242 vlaků týdně jezdí nyní. ČD posílají 126, RegioJet 69 a Leo Express 47.

O autorovi| Jan Sůra, redaktor MF DNES

© MF DNES

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>