Vlaky v Česku zrychlují, konkurenci však nestačí

ČR – Vlaky Českých drah dál zrychlují. A to přesto, že v poslední době nedošlo k otevření výraznějších úseků modernizovaných tratí pro rychlost 160 kilometrů v hodině.

Nejrychlejším spojem v Česku stále zůstávají expresy SC Pendolino. Ty zvýšily svou průměrnou rychlost mezi Prahou a ostravským Svinovem ze 117 na 120 kilometrů v hodině. „Další velké zrychlení vlaků lze očekávat s ukončením modernizace dalších koridorů z Prahy do Českých Budějovic a Plzně, s výstavbou první tratě na rychlost 200 kilometrů v hodině avizované společností SŽDC na Moravě a pořízením nových velmi rychlých lokomotiv,“ uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Současné trati umožňují vlakům jezdit maximální rychlostí 160 kilometrů v hodině. Na některých úsecích tak mohou dosahovat velmi vysoké průměrné rychlosti. „Například stokilometrovou trať mezi Svinovem a Olomoucí urazí vlak za pouhých 46 minut průměrnou rychlostí 132 kilometrů v hodině. A trať mezi Chocní a Pardubicemi doslova prolétne za čtvrthodinu průměrnou rychlostí dokonce 145 kilometrů v hodině,“ dodal Šťáhlavský. Průměrná rychlost zahrnuje jízdu pomalejšími úseky, například v údolích řek, rozjezdy, brždění a dobu na zastavení vlaků ve stanicích. Rychlé jsou také některé spoje EuroCity. Mezi ostravským Svinovem a Břeclaví přes 100 kilometrů v hodině, mezi Svinovem a Prahou 96 kilometrů v hodině, z Prahy do Břeclavi 95 kilometrů v hodině a z Prahy do Děčína asi 91 kilometrů v hodině.
U sousedů rychleji

Na okolní státy to však stále nestačí. České železnice tak přes všechnu snahu stále výrazněji zaostávají za zahraničím. „U nejbližšího souseda například 190 kilometrů z Berlína do Lipska ujede vlak za hodinu a třináct minut, 170 kilometrů vzdálený Norinberk a Mnichov vlak spojí za hodinu a dvě minuty,“ upozorňuje dopravní expert Petr Šlegr. Podle něj se situace nezlepší, dokud se v Česku nezačnou budovat koleje pro skutečně rychlé vlaky. „Ministerstvo dopravy a Správa železniční dopravní cesty, které za železniční síť odpovídají, by se měly probudit a uvědomit si, že jsme v 21. století a jinde, nejen v západní Evropě, se jezdí poněkud rychleji,“ dodává Šlegr a pokračuje: „Bohužel naše zpoždění je takové, že nás předhání i Polsko a Česká republika se tak stává bílým místem na mapě rychlostních spojení v Evropě.“ Podle něj je smutné, že i na trati Praha – Brno zaostává nejrychlejší Pendolino za autobusem.

Podle odborníků by Správa železniční dopravní cesty měla v první fázi alespoň uzpůsobit současné koridory na rychlost 200 kilometrů v hodině. K tomu je především nutné vybudovat mimoúrovňové křížení tratí se silnicemi. V porovnání s cenou koridorů jsou přitom náklady na tato opatření poměrně cenově dostupná.

Převzato z http://www.denik.cz/ekonomika/vlaky-v-cesku-zrychluji-20100203.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>