Stanovisko k článku „Čtyři miliardy na nic. Na trať do Chebu Němci nenavážou“

Dne 27. května 2011 uveřejnily Lidové noviny článek Čtyři miliardy na nic. Na trať do Chebu Němci nenavážou ke kterému považujeme za potřebné uvést následující:

  1. Kritika vyslovená Petrem Šlegrem byl mířena na to, že rozhodnutí opravit tzv. tranzitní železniční koridory (I., II. a III.) nebylo spojeno s jasnými cílovými parametry, kterými by se stanovilo, co se chce dosáhnout. Tedy které relace a v jakých cílových parametrech, např. v podobě systémových jízdních dob a kapacity, budou obsluhovány. V případě tratě Plzeň – Cheb je přínos slabý v obou ohledech (vedle minimálního zvýšení rychlosti taktéž ponechání jednokolejného úseku).
  2. Centrum pro efektivní dopravu v žádném případě nezpochybňuje potřebu opravy této trati. Je však názoru, že tomu měla předcházet výstavba nové trati Plzeň – Stod – státní hranice v parametrech rychlostního spojení. Výstavba této trati, o které se již diskutuje cca od poloviny devadesátých let, by mohla být rychlejší než modernizace trati do Chebu.
  3. Považujeme za ostudu, že Česká republika stále nemá kvalitní železniční spojení odpovídající 21. století a intenzívním hospodářským a společenským vazbám s Bavorskem. Na železnici je stále – obrazně řečeno – spuštěna železná opona: cesta vlakem z Prahy do Norimberka trvá 5 hodin, do Mnichova ještě o hodinu déle.

Petr Šlegr
CEDOP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>