Sopečný popel nemusí být rizikem – když železnice nebude Popelkou

Tisková zpráva Centra pro efektivní dopravu, 16. dubna 2010

Výbuch sopky na Islandu ochromil leteckou dopravu v globálním měřítku a ukázal závislost společnosti na tomto druhu dopravy. Zatímco pro mezikontinentální cesty má ta letecká nezastupitelnou úlohu, pro vnitrozemní cestování do vzdálenosti cca 1000 km zná lidstvo alternativu. Železnice opět prokázala, že je jediným druhem dopravy, který je připraven bez zásadních problémů zvládnout přepravit velké množství cestujících – i přes nepřízeň v oblacích a některé výluky jezdí vlaky, a to i za této mimořádné situace, převážně včas1.

Vysokorychlostní železnice je bezpečná, kapacitní a šetrná k životnímu prostředí. Přitom rychlosti vlaků v běžném provozu se blíží hodnotě 400 km/h.“, popisuje Petr Šlegr z Centra pro efektivní dopravu. A ve vyspělé Evropě se i přes ekonomické zvýhodnění ostatních druhů dopravy2 úspěšně rozvíjejí. Mezi velkými městy Španělska, Francie či mezi Francií a Londýnem má železnice podíl na trhu více jak 70%. „Byl by však omyl si myslet, že rychlovlaky jsou vhodné jen pro státy s velkou rozlohou. Švýcarsko postavilo novou, rychlou trať mezi Bernem a Curychem a železnici tam využije více jak 85% cestujícím mezi těmito městy.“, vysvětluje Petr Šlegr.

Kdybychom v rychlých železnicích drželi alespoň trochu krok s Evropou3, mnoho letadel by nemuselo létat vůbec. Cestující by tak byli ušetřeni mnohdy složité dopravy na letiště a dlouhých odbavovacích časů. „Přímo tragická situace je ovšem na tratích do Německa a Rakouska, kde jakoby by stále byla železná opona, a velmi špatné je také spojení s Polskem“, upozorňuje Šlegr.

Spojení Současná doba jízdy

(hodiny)

Cílová doba jízdy 4

(hodiny)

Dresden – Praha 2:15 1:00
Praha – Brno 2:45 1:00
Vratislav – Hradec Králové cca. 5 – 6 hodin 1:00 – 1:30
Hradec Králové – Praha 1:40 0:45
Praha – Nürnberg cca. 5 hodin 1:30
Plzeň – Regensburg 2:30 1:30
(Praha) – České Budějovice – Linz (5 hodin) 2:09 (2:15) 1:00

Podle koncepce vysokorychlostních tratí by rychlým vlakem dojeli cestující z Prahy za méně než 4 hodiny například do Hamburku, Vratislavi, Varšavy, Popradu, Budapešti, Štýrského Hradce, Salzburgu, Innsbrucku, Mnichova, Štrasburku, Frankfurtu či Hannoveru. Jen o málo delší by mohla být cesta do Bruselu, Paříže, Ženevy, Curychu, Milána, Lublaně nebo Košic. Vysokorychlostní tratě přitom napojí také mnoho dalších měst České republiky a tak zásadně zrychlí vnitrostátní dopravu.

O vysokorychlostních tratích se na území Čech a Moravy diskutuje již takřka 30 let, zpoždění za nejvyspělejšími státy již přesáhlo půl století! Přitom poloha České republiky přímo předurčuje být křižovatkou vysokorychlostních spojení Berlin – Praha – Vídeň a Varšava – Praha – Stuttgart/Mnichov. „Jedině pomocí vysokorychlostní železnice může Evropa snížit svoji závislost na letecké dopravě a tím i na fosilních palivech“, dodává Petr Šlegr.1http://kam.mff.cuni.cz/~babilon/zpmapa

2např. osvobození letecké dopravy od spotřební daně z uhlíkovodíkových paliv

3Poslední nová trať na území ČR byla otevřena v roce 1953. Dokončené železniční koridory jsou spíše generální rekonstrukcí starých tratí a jejich využití je hlavně pro příměstskou a nákladní dopravu.

4potřebná doba jízdy v cílovém stavu vychází z předpokladu konkurenceschopnosti železnice pro cesty „od dveří ke dveřím“ a s přestupy

2 Comments:

  1. Pingback: Švýcarská dopravní politika udělala velký krok, evropská jen krůček

  2. Cheap Fake Oakleys Free Shipping.American famous Cheap Oakleys will launch its new high-definition polarizer (HDPolarized) products in the country’s major retail chains LensCrafters glasses since May 2010. Oakley HD polarizer.Oakley HD polarizer is the perfect combination of high-definition optical performance and high-tech polarized technology, we passed all the tests of the American National Standards Institute, provides unmatched impact protection and 100% UV protection, effective protection of the eyes, with its best optical properties to provide consumers with clearer, sharper, more realistic visual images. At the same time, its breakthrough innovative technology, also effectively protect your eyes from water, snow or reflected light affect the shiny object, it is the best choice for high-brightness, high-glare environments.Fake Oakleys HD polarizer in Oakley opinion, Oakleys Sunglasses and not just a fashion items but rather a necessity.Oakleys Free Shipping pursuit of innovation created a scientific dficulty, sculptural design and a unique style of traditional thinking challenges. Oakley brand has always continued to seek opportunities to win science and technology, art into the principles of packaging, with excellent design, Cheap Fake Oakleys Free Shipping in the world already has more than 600 patents and 800 registered trademarks and become the hottest world-class brand.Cheap Oakleys Glasses products on the concept of revolution that it is the glasses comfortable, practical, artistic fusion of one. Whether it is product design or choice of materials, have been a series of advanced scientific experiments and testing to ensure its comfort and high quality, and a high degree of integration of function and fashion.OAKLEY fashion “Simply put, OAKLEY fashion innovation is fascination, is a challenge to all the rules burning passion, our enthusiasm for technological innovation interested in technically demanding and precise requirements so Cheap Fake Oakleys has a unique set of science, art , hard challenge nventional thinking from the cultural heritage, and very persistent.OAKLEY it first with the most advanced sunglasses vice prestigious series to show us this extraordinary enthusiasm. OAKLEY sunglasses are always in the field of science and technology leader, because the use of high technology to make them again and again beyond the limit, and is the world’s leading, athletes engaged in different projects trial tested under all possible imaginable scenario.
    Fake Oakleys http://cheapoakleys.net

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>