Plnou parou do centra. Vlaky posilují

Zatímco jinde v zemi České dráhy ruší spoje, v metropoli a jejím okolí železnice výrazně ožívá.

Autobusem trvá cesta z Klánovic do středu města hodinu. Ve vlaku stráví cestující jen třetinu času.
Právě na trase směrem na Klánovice, Dolní Počernice a Úvaly si cestující od 12. prosince nejvíc polepší. Vlak tudy ve špičce prosviští každou čtvrthodinu. Pasažéři tak získají jakési nadzemní metro.
„Tuto trasu přes střed města můžeme posílit díky rozšíření trati v úseku mezi Libní a Běchovicemi,“ vysvětluje Filip Drápal ze společnosti Ropid, která v Praze organizuje hromadnou dopravu.
Ke stávající příměstské trase S1 (Masarykovo nádraží – Úvaly) totiž přibude prodloužená linka S7, která do města každou půlhodinu přijíždí z Berouna. Nově dojede až do Úval.
„Pasažér díky přímé trase přes Hlavní nádraží zvládne cestu z Klánovic do Radotína bez přestupu za čtyřiačtyřicet minut. Dosud mu to trvalo víc než hodinu,“ zdůrazňuje Petr Pošta z Českých drah.
Není to ale jediná předvánoční novinka.
Lidé nechávají auto doma. Jedou vlakem Po Praze začne od 12. prosince jezdit téměř o deset procent vlakových spojů víc. Polepší si také třeba cestující z Vraného nebo Kladna.
Důvod posilování tratí je zřejmý. Lidí, kteří mění auta za vlaky, výrazně přibylo. Příměstskou železniční dopravu využívá v regionu denně zhruba šestaosmdesát tisíc cestujících. „Řada dojíždějících pochopila, že autem po dálnici sice do Prahy přijedou rychle, ale ucpané silnice v metropoli je zase výrazně zpomalí. Vlak je pro ně výhodnější,“ míní ředitel Centra pro efektivní dopravu Petr Šlegr.
Vlakem po městě cestuje čím dál víc Pražanů Vlaky nově najedou na území města 4,4 milionu kilometrů za rok. Zájem o ně ale neroste jen mezi dojíždějícími. Víc jezdí i samotní Pražané. „Svědčí o tom fakt, že počty cestujících ve stanicích Radotín či Uhříněves se za dva roky téměř zdvojnásobily,“ uvádí šéf Ropidu Pavel Procházka.
Opravené nádraží Postupně se také zvyšuje komfort, který pasažéři v metropoli získávají. Na Hlavním nádraží se například přestanou potkávat se zakrytými plochami, za nimiž čtyři roky pracovali dělníci.
Minulý týden skončila generální oprava odbavovací haly. „Denně tam projde asi devadesát tisíc lidí. Teď můžou využívat služby a zázemí na evropské úrovni,“ podotýká Andrea Odoardi ze společnosti Grandi Stazioni, která má rekonstrukci na starosti.
Omšelou halu, v níž s oblibou přebývali bezdomovci, zaplnily moderní obchody, nové eskalátory, informační tabule i pokladny. Podle dopravního experta Petra Šlegra má ovšem rekonstrukce za miliardu také nedostatky. „Je velká škoda, že při úpravách kolejiště nedošlo k prodloužení podchodů, jimiž by se cestující dostali přes magistrálu na Žižkov a Vinohrady,“ připomíná Šlegr.
Na jaře by měla začít oprava historické části nádražní budovy.

na kolejích po metropoli * nové jízdní řády platí od 12. prosince * na území hlavního města přibude 9 procent spojů Linka S7 * největší novinkou je prodloužení příměstské linky S7 * trasa mezi Berounem a Hlavním nádražím bude ve špičce prodloužená až do Úval * mezi Libní a Úvaly už jezdí linka S1, na trase tak vzniknou intervaly 15 minut Linka S41 * linka mezi Roztoky a Libní nově pojede o víkendech a svátcích * tyto soupravy budou končit až v Hostivaři Linka S65 * na úsek Na Knížecí – Řepy nově naváže trasa do Hostivice * vlaky pojedou každou hodinu

Otištěno 9. prosince 2010 v týdeníku Sedmička, strana 4. Autor: Michal Pavec

One Comment:

  1. František Nyklíček

    Sice přibylo spojů, což je kladné, zároveň ale v systému výrazně roste počet těsných nepřípojů. Například na prodloužené lince S41 o sobotách a nedělích je dokonce víc těsných nepřípojů (vlak ujede do 5 minut před příjezdem jiného vlaku) než přípojů, navíc vlaky často zbytečně dlouho stojí v Praze-Libni, aby pak o pár minut „ujely“ jiným vlakům. Podobně ujíždějí v Praze-Hostivaři v jedné části dne vlakům od Benešova (čemuž by pomohlo zdvojkolejnění tratě alespoň mezi Hostivaří a Malešicemi, které by mohlo být relativně levné). Dále vlakům od Benešova ujíždějí doslova o pár minut v Praze-Vršovicích některé spoje linky S8/80 do Vraného (čemuž by pomohlo opět relativně levné zdvojkolejnění tratě mezi Vršovicemi a Modřany, eventuelně Zbraslaví – problém s průjezdem za domy před podjezdem silnice). Osobně bych velmi rád využíval vlaku, kde si narozdíl od metra vždy sednu a mohu se dívat ven, ale těsné nepřípoje spolu s řídkým provozem na městském úseku do Modřan mi to bohužel neumožňují. Jinak s prodlužováním podchodů na druhou stranu kolejí se vůbec SŽDC moc nesnaží, ačkoli jde o zcela zásadní a potřebnou věc pro překonání tělesa dráhy. Například v Uhříněvsi byl podchod nejprve postaven jen od budovy, prodloužení za koleje k tamní části Uhříněvsi bylo doplněno (s novými výlukami kolejí!) až na žádost obce…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>