Pendolina jsou v účetní ztrátě 300 milionů, provozně ale vydělávají

Rychlovlaky Pendolino po pěti letech provozně vydělávají. Dělají ale starost účetním Českých drah. Kvůli vysokým počátečním nákladům v souvislosti s krachem ČKD a ztrátou jedné miliardy korun, totiž Pendolina účetně stále vykazují ztrátu.

Konkrétně za tři čtvrtě roku 300 milionů korun, potvrdil mluvčí Českých drah Radek Joklík: „Provozně jsou Pendolina skutečně zisková a generují zisk. Bohužel historie nákupu se promítá do odpisů, úroků z úvěrů a podobně. Hlavně na těchto položkách vzniká účetní ztráta.“


Jak v Ranním interwiev Radiožurnálu přiblížil Antonín Blažek, náměstek pro osobní dopravu ČD, původně mělo být dodáno deset Pendolin, ČD dráhy ale dostaly sedm.

České dráhy už 5 let provozují rychlovlaky Pendolino. Podrobnosti přiblížil v Ranním interwiev Radiožurnálu náměstek pro osobní dopravu Českých drah Antonín Blažek.

„Ale po krachu tehdejší továrny ČKD a přesunu výroby do Itálie a zabezpečení dalších víceprací k evropským normám, které tehdy vstoupily v platnost, celá cena na 7 jednotek místo deseti vyskočila na jednu jednotku výše. Byly v tom komerční úvěry. Dneska ty platby zatěžují každou vlakovou jednotku více, než se předpokládalo,“ uvedl.

Podle dopravního konzultanta Petra Šlegra kořeny problémů sahají do 90. let, kdy se v Česku rozhodlo, že vyvineme novou vysokorychlostní jednotku. „Projekt měl velké problémy, musel být přesunut od českého výrobce do Itálie, a důsledkem toho bylo i těch rychlovlaků nakonec nakoupeno méně.“

„Bohužel ty odpisy , stejně jako například cena údržby, která má velké konstantní položky, jsou vyšší, a proto nevychází ta ekonomika. Prostě nelze pro reálný provoz nakupovat vlaky v tak malých sériích, jako je sedm kusů. Musí to být desítky až stovky kusů,“ řekl Šlegr v rozhovoru pro Rádio Česko.

Obsazenost Pendolin je více než padesátiprocentní. V současnosti České dráhy považují za klíčovou takzvanou severní trasu Praha – Olomouc – Ostrava, kde zejména rychlovlaky Pendolino jezdí.

„Obsazenost Pendolin je větší než obsazenost dálkových vlaků v Německu a Rakousku. Na severní větvi Praha – Ostrava, která je pro nás asi stěžejní, se pohybuje kolem 62 procent, na jižní větvi kolem 50 procent. Za celých pět let Pendolina svezla více než 4 miliony lidí a ujela 8,7 milionu kilometrů,“ přiblížil mluvčí drah.

Audiozáznam rozhovoru s Petrem Šlegrem

Publiklováno 2. prosince 2009 na http://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/665212

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>