O rychlovlacích na Rádiu Česko

Petr Šlegr hovořil 21. dubna 2010 v pořadu Rádia Česko v souvislosti s problémy letecké dopravy o potřebě rozvíjet vysokorychlostní železnici v evropském měřítku, ale především vůbec začít v České republice.


Výtah z přepisu:

Moderátor: Jaký je stav evropských koridorů, kde je největší potenciál pro výstavbu dalších moderních vysokorychlostních tratí.
PŠ: Tak v současnosti se například staví důležité takzvané východní spojení ze Štrasburku přes Stuttgart, Vídeň a do Bratislavy, což mimochodem znamená, že Slovensko bude mít napojení na síť vysokorychlostních vlaků dříve, než Česká republika. Dále například Poláci projektují velmi velkoryse spojení z Varšavy na Wroclaw a druhou větev na Pozaň a Berlín a na rychlost až 350 kilometrů za hodinu. V Německu se staví nová vysokorychlostní trať mezi Norimberkem a Berlínem, která mimochodem, ačkoliv to bude o 150 kilometrů delší, tak spojení z Berlína do Vídně oklikou mimo Českou republiku pak bude bohužel o dvě hodiny rychlejší než přes nás, což je určitě pro nás důvod se nad tím zamyslet.

Moderátor: A když se nad tím zamyslíme, tak zůstane Česká republika úplně stranou těchto všech plánů a nových koridorů, nových rychlotratí.
PŠ: No, musíme doufat, že ne, že se nad sebou zamyslíme, jak se říká, o generálech, že se připravují na minulou válku, já mám někdy pocit, že lidé na železnici se připravují na dokonce předminulou válku. Snahy stále omezovat zbytečně rychlost na některých nových opravovaných koridorech jsou trošku mimo realitu, nebo například když trochu odbočím, to není vysokorychlostní trať, ale železnice Praha – Kladno, tam někteří představitelé mluví například o tom, že na území Prahy to bude jednokolejné, což je asi, jako kdybychom teď začali mluvit o návratu ke koňce.


Celý audiozáznam vystoupení je k dispozici na http://media.rozhlas.cz/_audio/02033930.mp3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>