Nová trať, pomalejší vlaky

Rekonstrukce trati mezi Prahou a Kolínem za miliardy korun zrychlila pouze dálkové vlaky. Osobáky jim musí dávat přednost a zpomalily

PRAHA Přes devět miliard korun zaplatil stát v minulých letech za kompletní přestavbu pražského železničního uzlu.
Nová trať ve směru z hlavního a Masarykova nádraží do Libně, která kapacitně nedostačovala, měla přinést rychlejší cestování. U osobních vlaků ovšem přišlo zpomalení. Celá cesta z Prahy do Kolína, jejíž součástí je i přestavěný úsek na výjezdu z Prahy, trvá o deset minut déle než před devíti lety. Může za to hlavně příliš velký provoz na trati.
„Délka jízd osobních vlaků se prodloužila zhruba před dvěma třemi lety. Zničehonic. Prakticky každý tak jezdí z Kolína dálkovými vlaky,“ popisuje Lukáš Adamec, který cestuje mezi oběma městy každý den. Rychlíky zvládají cestu z Kolína do Prahy zhruba o pět minut rychleji než dříve.
Zatímco Kolíňané si mohou vybrat, cestující z ostatních obcí, kde rychlíky nezastavují, mají smůlu a musí spoléhat na pomalejší osobní vlaky, které v některých stanicích stojí i pět minut, případně zpomalují přímo na trati, aby je mohly předjet rychlejší, bezzastávkové vlaky.
Další zpomalení přišlo loni v prosinci mezi Libní a Masarykovým nádražím v Praze. Pětikilometrový moderní úsek nyní jedou ve směru z Prahy sedm minut, do Prahy osm minut. To odpovídá průměrné rychlosti 37,5 kilometru v hodině. Většina úseku přitom dovoluje maximální rychlost mezi 100 a 110 kilometry v hodině, které však vlaky nedosahují.
Dráhy přitom na trať nasazují moderní příměstské jednotky, které by v úseku mohly klidně na maximum zrychlit. „Musíme se přizpůsobit požadavkům Správy železniční dopravní cesty, rádi bychom jezdili rychleji, ale není nám to umožněno,“ uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský.
Vlastník kolejí – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), vysvětluje zpomalování osobních vlaků řadou důvodů. Například vytížením kolejí a nástupišť na Masarykově nádraží nebo požadavkem pražského organizátora veřejné dopravy Ropid, aby osobní vlaky zastavovaly v Libni u prvního nástupiště. K němu se jezdí pomaleji.
„V některých částech traťového úseku mezi Libní a Kolínem je již kapacita prakticky vyčerpána,“ doplňuje mluvčí SŽDC Pavel Halla. Podle něj je trať využívána více, než si kdo při projektování dokázal představit. V Libni se navíc ve stejnou dobu sjíždí několik vlaků adálkové mají přednost před osobními. Hustota provozu navíc ještě stoupne letos v prosinci, kdy chce na trať vyrazit další soukromý dopravce – Leo Express.
V okolí jiných velkých evropských měst je běžné, že na trati jsou čtyři koleje. Na kolínské jsou jen tři z Prahy do Poříčan, čtvrtá chybí. „Koncepční chybou bylo pojmout koridor jako generální opravu, a ne rozvoj. Proto dnes potřebujeme z Prahy na východ novou dvojkolejnou trať,“ upozorňuje Petr Šlegr z Centra pro efektivní dopravu. Vlaky mezi Kolínem a Prahou by mohly trochu zrychlit, až projde modernizací poslední neopravený úsek mezi Úvaly a Běchovicemi.

***

FAKTA

Jak (ne)zrychlily vlaky

Praha – Kolín
rok vlak čas jízdy v min.
2003 osobní 61
2012 osobní 71
2003 rychlík 44
2012 rychlík 42

Kolín – Praha
rok vlak čas jízdy v min.
2003 osobní 64
2012 osobní 69
2003 rychlík 47
2012 rychlík 42

Autor Jan Sůra, otištěno 5. prosince 2011 v Mladé frontě DNES, str. 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>