MF Dnes: Supervlak má jezdit podél D1

Mladá fronta DNES | 20.5.2011 | rubrika: Z domova | strana: 5 | autor: Petr Švec
Česko se chystá na výstavbu vysokorychlostních tratí, kde by moderní vlaky jezdily i přes 300 km/h. Přitom ještě nebyla dokončena ani modernizace starých kolejí. Brzdí ji i neshody s majiteli domů u trati.
PRAHA Vlak sviští krajinou od Pardubic na Prahu. Po modernizované trati, které se říká železniční koridor, se ručička na tachometru v lokomotivě šplhá ke stošedesátce. Než však souprava přijede do hlavního města, musí strojvedoucí náhle brzdit. V obci Úvaly těsně u hranic s Prahou jsou totiž koleje na rozdíl od zbytku trasy staré. Proč?
Dvanáct let modernizaci brzdí majitelé jednoho domku ležícího vedle trati. Vadí jim plánovaná protihluková stěna podél kolejí.
Dá se říci, že toto je typický obrázek české železniční sítě. Přestože se do přestavby tratí za 20 let investovalo 150 miliard korun, někde rychlíky jezdí po kolejích starých půl století a rychlostí nemohou ani náhodou konkurovat autům.
I pendolina, která se jediná mohou s auty mířícími z metropole do Ostravy srovnávat, musí u Úval brzdit. Správa železnic však nyní tvrdí, že léta trvající příběh je u konce. „Už se připravuje projekt a po roce 2014 by měla být trať hotová,“ říkámluvčí správy železnic Pavel Halla s tím, že odstranili z projektu chyby, kvůli nimž mohli vlastníci domku celou stavbu u soudů blokovat.
Moderní železniční koridor se nyní staví také třeba na trase Praha – České Budějovice, v provozu už jsou tratě na severozápadě Čech či na Moravě.
Jak splnit sen o rychlovlaku
Plány železničářů i politiků jdou mnohem dál. Už je připraven projekt takzvané vysokorychlostní železnice, po níž by měly vlaky jezdit rychlostí od 200 do 360 kilometrů za hodinu. Na rozdíl od koridoru, což jsou modernizované původní tratě, jde o úplně nové úseky kolejí, které spojí Drážďany s Prahou, Brnem a Vídní nebo Prahu s Plzní a Mnichovem.
„Vysokorychlostní trať z Prahy do Brna by kopírovala dálnici D1,“ řekl Jindřich Kušnír, ředitel odboru drah ministerstva dopravy na včerejší konferenci k vysokorychlostní železnici. Nyní se do Brna jezdí oklikou přes Pardubice. Rychlovlak by tak byl pro pasažéry jedoucí z Prahy do moravské metropole o hodinu rychlejší než auto. „Důležité je i spojení se západní Evropou, perspektivní je trať na Mnichov,“ podotkl Kušnír.
Nové koleje, po nichž mají svištět moderní soupravy (jako jsou například ty, jež znají Češi z návštěv Německa či Francie), výrazně zrychlí cestování po Evropě a zatraktivní železnici pro obchodníky převážející zboží. Ulehčily by také dnes přetíženým tratím, na nichž by se pak daly zkrátit intervaly regionálních vlaků. „Dráha bude konkurenceschopná, když bude dvakrát rychlejší než silniční doprava a dvakrát pomalejší než letecká,“ říká náměstek ředitele Českých drah Antonína Blažka
I přes velké počáteční investice se počítá s tím, že by se peníze vrátily. Rychlé vlaky by přetáhly cestující z autobusů, jezdilo by více regionálních spojů, vydělávaly by i nákladní vlaky, které dnes kvůli přetíženým trasám často čekají na nádražích. „Po nové trati z Prahy do Brna bychom mohli jedním vlakem a s jedním personálem najezdit dvojnásobný počet cest než nyní,“ dodává železniční projektant Jiří Kalčík. Výstavba se plánuje na léta 2015 až 2030.
***
FAKTA
Vysokorychlostní tratě
Trasy
Berlín – Praha – Brno – Vídeň
Brno – Ostrava
Hradec Kr. – Praha – Plzeň – Mnichov
Rychlost
230 až 250 km/h (max. 360 km/h)
Jízdní doba
Trasa nyní pak autem
Praha – Brno 2:43 0:55 1:45
Brno – Ostrava 2:24 1:00 1:55
Zdroj: CEDOP, ČD, ministerstvo dopravy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>