MF Dnes: Rakouská inspirace. Stát chce od krajů až třetinu osobních vlaků

Dobrá praxe ze zahraničí: Přestup hrana-hrana mezi vlaky, tramvajemi a autobusy v terminálu Dornach-Arlesheim u Basileje, Švýcarsko.

Dobrá praxe ze zahraničí: Přestup hrana-hrana mezi vlaky, tramvajemi a autobusy v terminálu Dornach-Arlesheim u Basileje, Švýcarsko.

MF Dnes 13. června 2015 informovala o záměru Ministerstva dopravy přesunout objednávku osobních regionálních vlaků od krajů pod ministerstvo. Záměr byl obsažen v tzv. Bílé knize veřejné dopravy.

Centrum pro efektivní dopravu (CEDOP) Petr Šlegr však změnu nevidí jako samospasitelnou:

„Přechod části vlaků pod ministerstvo bohužel nezajistí, aby na železnici navazovaly autobusy objednávané kraji, stále tedy bude potřeba koordinace mezi objednateli,“ říká Petr Šlegr z Centra pro efektivní dopravu.

Podle Petra Šlegra by současně měla být krajům ponechána možnost objednávku ministerstva doplnit, například zkrátit interval vlaků v příměstských oblastech.

CEDOP dlouhodobě prosazuje navýšení celkového objemu prostředků na veřejnou dopravu, a to jak na úrovni státu (Ministerstva dopravy), tak krajů i měst – tedy nejen na objednávku vlaků, ale i regionálních autobusů a MHD ve větších městech. Současně je ale v řadě případů potřeba provést optimalizaci plánů dopravní obsluhy, např. zavést nebo zlepšit naváznosti.

Celý článek je k dispozici zde http://ekonomika.idnes.cz/stat-chce-od-kraju-az-tretinu-osobnich-vlaku-fm0-/eko-doprava.aspx?c=A150612_175024_eko-doprava_suj

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>