LN: Rychlodráhy se mohou Česku vyhnout

Lidové noviny | 20.5.2011 | rubrika: Domov | strana: 17 | autor: čtk
PRAHA České republice hrozí, že ji obejde evropská síť vysokorychlostních železnic. To by v důsledku znamenalo celkové zaostávání železniční dopravy v zemi. Na konferenci o uvažované výstavbě vysokorychlostních železnic to uvedl generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. ČR by se proto měla nejpozději do dvou let přihlásit ke spolupráci na výstavbě vysokorychlostních tratí a jejich napojení na síť v sousedních zemích.
„Vysokorychlostní železnice budou zastávat klíčové postavení v budoucí evropské mobilitě,“ řekl náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal. Bílá kniha dopravy, kterou vypracovala Evropská unie, se železnicí počítá jako s klíčovou složkou dopravy díky ekologičtějšímu provozu. Do budoucna by měla být kvůli energetické efektivnosti i konkurenceschopná vůči automobilové dopravě.
V současnosti Česku hrozí, že plánovaný vysokorychlostní koridor z Berlína do Vídně nepovede přes Prahu a že se českému území zcela vyhne. „Pokud bude tento projekt schválen, tak do něj bude ČR obtížně vstupovat,“ zdůraznil Žaluda.
Rozvoji osobní železniční dopravy v Česku chybí podle Žaludy především vhodná infrastruktura. Železniční trati jsou v současné chvíli delší než silniční spojení a dojezdová doba vlaků je dvakrát až třikrát delší než v případě dopravy osobními automobily. Jediná konkurenceschopná trať je v současnosti Praha-Ostrava, což se odráží i na ochotě soukromých dopravců na ní zavádět vlastní spoje.
Výstavba vysokorychlostních tratí podle Jindřicha Kušníra, ředitele odboru drah ministerstva dopravy, Česku přinese evropský tranzit, který bude ČR potřebovat hned z několika důvodů. Především bude znamenat možnost získání evropských peněz pro další výstavbu infrastruktury, na které by země jinak neměla nárok. Pro české železniční dopravce bude znamenat uplatnění v mezinárodní dopravě a v neposlední řadě přinesou vysokorychlostní tratě občanům podstatné zkrácení dojezdových časů mezi metropolemi.
„Dnes nemá cenu bavit se o rychlostech kolem 300 kilometrů v hodině,“ uvedl Kušnír. V nejbližší době bude stačit rychlost kolem 200 kilometrů, které je možné dosáhnout s existujícím vozovým parkem. Pro Česko jsou prioritní vysokorychlostní tahy Berlín-Praha-Brno-Vídeň, Praha-Brno-Ostrava-Katovice a Praha-Mnichov.
Vysokorychlostní železnice bude schopná konkurovat ostatním druhům dopravy, pokud bude dvakrát rychlejší než doprava automobilová a bude dosahovat poloviční rychlosti letecké dopravy, uvedl náměstek generálního ředitele ČD Antonín Blažek.
Podle Ignacia Barrona z globálního sdružení asociace železnic UIC má vysokorychlostní železnice potenciál odlákat až polovinu cestujících letecké dopravě. Vůči letecké dopravě je zároveň daleko ekologičtější. Například z hlediska emisí oxidu uhličitého na jednoho cestujícího dosahuje zhruba čtvrtinových hodnot.

One Comment:

  1. NOSTERDAMUS

    KDYZ SE BUDE CEKAT A SNIT A KECAT BUDE TO DRAZSI CELA STAVBA (VRT) PRO CR + INFLACE +++++++ CESKO SE NIKDY NE DOPLATI DLUHU Z EU FONDU SAMY NA TO ASI NEMAME ALE MOZNA I JO. TAK ZE JEDNODUSE ZACIT Z VYSTAVBOU VRT TRATE JINAK TO BUDE NIC A HREBIK DO RAKVE A KONEC A AMEN JINAK SE NEDOPLATIME PUJCEK (NECEKAT ALE ZACIT TO JE JEDINA CESTA KU PREDU DO BUDOUCNOSTI )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>