Lidové noviny: Česko je dopravním skanzenem EU. Nařídí rychlé tratě zákon?

Rychlovlak ICE 3 na hlavním nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem

Ilustrační foto: Rychlovlak ICE 3 na hlavním nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem

17. května 2015 informovaly Lidové noviny o iniciativě poslanců Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny napříč politickým spektrem, kteří chtějí přijmout zákon reagující na rychlé střídání plánů dopravní infrastruktury a neschopnost zajistit dlouhodobé financování. Zákon by měl odstranit nekonkurenceschopnost českých železničních tratí a ztrácení pozice České republiky v železniční síti Evropy.

Pro cestující, kteří se vydají z Varšavy na jih Německa, by bylo při pohledu na mapu nejlogičtější volit cestu přes Olomouc, Prahu a Plzeň. Jenže zatímco přímá spojnice přes Česko znamená strávit ve vlaku 13,5 hodiny, cesta přes další tranzitní zemi – Rakousko – je o dvě hodiny kratší. A to včetně přebíhání mezi dvěma vídeňskými nádražími.

 

Zákon by měl stanovit i jízdní doby mezi metropolemi a tak zakotvit koncepci rozvoje železniční sítě:

Vlakem z Prahy do Brna po nových kolejích za necelou hodinu, do Plzně dokonce za půl. Slovenská a rakouská metropole vzdálené jen dvě hodiny jízdy. A třeba výlet do Paříže superexpresem za šest hodin, což už je důstojná alternativa k letadlu.

 

Za zákon, který by umožnil položit nové vysokorychlostní koleje, lobbuje také Petr Šlegr, ředitel Centra pro efektivní dopravu (CEDOP). Upozorňuje, že plány na moderní železnici pravidelně končí v šuplících úředníků na ministerstvu dopravy.

„Bez zákona hrozí, že budeme s každým dalším ministrem začínat v bodě nula,“ varuje Šlegr s tím, že Česko začíná v kapacitě i rychlosti tratí citelně zaostávat nejen za Německem a Rakouskem, ale také za Polskem, které svou vizi extra rychlých tratí již rozvíjí.

 
Celý článek: http://byznys.lidovky.cz/cesko-je-dopravnim-skanzenem-eu-naridi-nam-rychle-trate-zakon-pts-/doprava.aspx?c=A150515_140814_ln-doprava_pave#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_byznys&utm_content=main

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>