Hlavní nádraží: obchodní dům, jímž projíždí vlaky

Rekonstrukce odbavovací haly na hlavním nádraží je u konce.

Italská společnost za ni zaplatila miliardu korun. V centru Prahy tak vzniklo nové obchodní centrum. Holubi tam létají pořád, ale zmizelo bednění i dělníci. Rekonstrukce odbavovací haly hlavního nádraží po čtyřech letech skončila. Teď je na řadě Fantova budova. Příjemné prostředí, obchody, restaurace, toalety, které se nemusíte štítit použít, nebo bezbariérové přístupy. Tyto podmínky teď mají cestující, kteří jako bránu do metropole použijí hlavní nádraží. „Trvalo to čtyři roky a cena za přestavbu se vyšplhala na miliardu,“ uvedl Martin Hamšík ze společnosti Grandi Stazioni, která má budovu od Českých drah pronajatou na 30 let. Během této doby ji může využívat jako nákupní centrum. Část opravené haly byla zpřístupněna už loni, ale zhruba v její polovině se až do začátku tohoto týdne pracovalo. V hale nově přibyly jezdící pásy mezi poschodími či dva výtahy propojené s parkovištěm umístěným na střeše budovy. Odkryl se také prostor pro 34 nových prodejen. Ty doplní dvacet čtyři už fungujících. Ještě do Vánoc by mělo být otevřeno deset obchodů. V jednom bude například oděvní značka Orsay. Po Novém roce přibudou další včetně supermarketu Billa. Obchodníky na nádraží táhne 80 až 100 tisíc lidí, kteří halou denně projdou. Běžné obchodní centrum navštíví okolo 30 tisíc nakupujících. „Ne všichni lidé, kteří projdou nádražím,míří za nákupy, ale i tak je tento prostor pro maloobchodníky zajímavý. Dá se předpokládat, že atraktivita tohoto projektu ještě poroste,“ říká Jan Kotrbáček z poradenské firmy Cushman &Wakefield.

Další rekonstrukce: secesní Fantova budova

Oprava odbavovací haly sice skončila, ale tím rekonstrukce Wilsonova nádraží nekončí. Teď je na řadě její další dominanta – secesní Fantova budova. „Rekonstrukce začne příští rok. Nyní přemýšlíme nad tím, k čemu vlastně bude sloužit. Možností je mnoho. Jsou tam prostory pro kanceláře, restaurace, mohl by tam být i hotel,“ uvedl Martin Hamšík. Podle Hamšíka by náročná oprava Fantovy budovy mohla být hotova do konce roku 2013.

Nevyřešeným problémem zůstává park a narkomani

I když nový interiér odbavovací haly vypadá spíš jako hala moderního letiště, okolí nádražní budovy zákazníky, kteří by přišli nakupovat, aniž by někam jeli vlakem, rozhodně neláká. Jedním problémem je magistrála. „Revitalizace nádraží bude dovršena až jejím zklidněním a přeměnou na městský bulvár. Cesta od Muzea k hlavnímu nádraží podél magistrály je zážitek, který pěkný rozhodně není,“ říká Petr Šlégr z Centra pro efektivní dopravu, kterému také vadí, že nádraží není průchozí. „Při modernizaci kolejiště se podchody mohly prodloužit až na náměstí Winstona Churchilla na Praze 3, kde mohl být na nádraží další vstup,“ dodává Šlégr. Větším problém jsou ale Vrchlického sady přezdívané Sherwoodský les, které přitahují bezdomovce aměstští policisté se tam od dubna letošního roku snaží z centra vytěsnit drogově závislé. „Máme zde opravenou nádražní budovu a zatím neupravený park. S novým vedením Prahy 1 budeme jednat o tom, aby byl rekonstruován,“ vysvětluje Martin Hamšík, podle kterého není nutné ihned předělávat celý park. „V první fázi by stačilo upravit bezprostřední okolí odbavovací haly. Alespoň to by návštěvníkům Prahy pomohlo zlepšit dojem,“ uvažuje Hamšík. Společnost Grandi Stazioni už nechala za pět milionů udělat na rekonstrukci parku projekt. Další kroky nechává na Praze 1. Městská část ale peníze na náročnou opravu nemá. Sady tak zřejmě projdou úpravou jen tehdy, když se úředníkům podaří sehnat peníze například od evropských fondů.

Otištěno 2.12.2010, Mladá fronta DNES, str. 4, příloha Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>