ČT: Vysokorychlostní železnice v ohrožení

ČT 1 | 19.5.2011 | 19:00 | pořad: Události

Josef MARŠÁL, moderátor
——————–
Česku hrozí, že ho mine plánovaná vysokorychlostní železnice z Berlína do Vídně. Nejkratší by byla právě trasa přes Prahu a Brno a prospělo by to i oběma metropolím. Cesta vlakem mezi nimi by se totiž výrazně zkrátila. Nečinnost úřadů a taky nedostatek peněz ale celý projekt ohrožuje. O tom, že je na rozdíl od okolních států Česko za posledních 20 let nic neudělalo pro stavbu rychlých tratí, bylo i dnešní setkání odborníků v Senátu.

Luboš ROSÍ, redaktor
——————–
Srovnejte nesrovnatelné. Takto se jezdí v Evropě a takto v Česku. Zatímco souprava Taalis sviští 300 kilometrovou rychlostí, Pendolino, a to dokonce jen někde, se posunuje 160. Zaspali jsme, shodují se teď experti.

Jindřich KUŠNÍR, ředitel odboru drah, ministerstvo dopravy
——————–
Podle těch původních plánů tak, jak vlastně se uvažovalo v 90.letech, jsme již v dnešní době měli vlastně budovat první úseky vysokorychlostních tratí.

Petr ŠLEGR, ředitel, Centrum pro efektivní dopravu
——————–
Mohli jsme například do Plzně jezdit za 35 minut, nebo mohli jsme mít určitě už třeba polovinu trati Praha-Brno.

Luboš ROSÍ, redaktor
——————–
Česko ale místo stavby nových tratí jen 20 let draze opravovalo. Do koridorů stát vlil už 150 miliard korun, a to přesto, že dovolí vlakům jen pouhou 160.

Jiří KALČÍK, projektant železničních tratí
——————–
Názor některých lidí byl ten, že bude levnější opravovat ty staré, což se tedy později ukázalo, že prakticky jsme na téměř stejných finančních nákladech.

Petr ŠLEGR, ředitel, Centrum pro efektivní dopravu
——————–
Celá nová trať Praha-Brno by stála něco mezi 100-150 miliardami korun. Pro srovnání roční rozpočet státního fondu dopravní infrastruktury v těch lepších letech byl asi 100 miliard.

Luboš ROSÍ, redaktor
——————–
Čistě matematicky, současná hlavní trať mezi Prahou a Brnem měří 255 kilometrů. Rychlovlak jedoucí 300 kilometrovou rychlostí, by tak obě města spojil ani ne za 60 minut. A to ještě odborníci uvažují, že případná nová vysokorychlostní trať by vedla nikoliv oklikou přes Pardubice, ale přímo přes Jihlavu. Jenže není a dlouho nebude. 2030 možná začneme, 2050 snad dokončíme, říká teď opatrně ministerstvo. Přitom Evropa už nečeká a staví další a další rychlé trasy. Tak třeba do 9 let by kontinentem mělo procházet 5 nových os. Rychlovlaky mají spoji třeba i Paříž s Bratislavou. Luboš Rosí, Česká televize.

One Comment:

  1. Best Fake Oakleys Sale Cheap With High Quality,Our Oakley Outlet Store Offer Best Cheap Knockoff Oakleys Sunglasses.
    Fake Oakleys http://cheapoakleys.net

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>