Český rozhlas: Železniční neštěstí v Číně zapříčinila vadná signalizace

Železniční neštěstí v Číně zapříčinila vadná signalizace

Sobotní nehodu dvou rychlovlaků na jihu Číny způsobila chyba na signalizačním zařízení. Systém nezaznamenal, že na mostě stojí vlak, a druhý tak do něj v plné rychlosti narazil. Kvůli technické závadě přišlo o život 39 cestujících a 200 dalších zůstává se zraněními v nemocnicích.

Po zásahu bleskem nezměnilo signální zařízení na nádraží ve městě Wen-čou zelenou na červenou, a proto na trať, kde stál vysokorychlostní vlak, vyjela další souprava. Po srážce se navíc několik vagónů zřítilo z 30 metrového mostu.

Za konstrukční chybu se omluvil pekingský institut dopravního výzkumu. Dva vysocí úředníci z šanghajského odboru ministerstva drah a jeden z kanceláře šanghajské komunistické strany už přišli v souvislosti s nehodou o místo a jsou vyslýcháni.

Kolem nehody byla od počátku řada nejasností, dráha ovšem důrazně odmítala jakékoliv pochybení. Ministerstvo drah nejprve v pondělí zveřejnilo informaci, že do vlakové soupravy krátce před nehodou udeřil blesk, který ji náhle vyřadil z provozu.

Očití svědkové ale uváděli, že vlak stál na mostě déle než hodinu. Stále častěji se proto mluvilo o možné technické chybě, která měla souviset s úplatky při zadávání zakázky na stavbu trati.

Dopravní konzultant Petr Šlegr komentuje současnost i budoucnost rychlovlaků

„Bude za tím pravděpodobně nějaký řetězec – možná technické chyby, možná šlendriánu. Každopádně zabezpečovací zařízení musí počítat s tím, že se například nějaká součást systému ocitne bez napájení. To znamená, že v normálním stavu se na železnici nemůže stát, že by do stojícího vlaku – je jedno, jestli tam stál minutu, nebo hodinu – narazil zezadu jiný vlak,“ domnívá se dopravní konzultant Petr Šlegr.

Podle něj se ale z této nehody nedá usuzovat o bezpečnosti, nebo nebezpečnosti čínských rychlovlaků.

Vláda ztrácí důvěru doma i v zahraničí

Čínský premiér Wen Ťia-pao po návštěvě místa nehody slíbil viníkům přísný trest. Dodal, že i při rychlém rozvoji železniční sítě je bezpečí nejdůležitější.

Čína v posledních letech modernizuje železniční síť a vychází z japonských a německých technologií. Vysokorychlostní tratě jsou po celé zemi budovány jako národní chlouba, projekt ovšem údajně provází velká míra korupce.

Sobotní nehoda velmi zpochybnila důvěryhodnost čínské železniční techniky. Pekingská vláda proto v pondělí vyřadila z provozu na 60 vysokorychlostních souprav a dráhy teď testují jejich bezpečnost. Úřady také nařídily překontrolovat všechny rychlotratě v zemi. Na nedávno otevřené rychlodráze mezi Šanghají a Pekingem byla zase snížena rychlost.

Původně chtěl přitom Peking vyvážet železniční techniku do zahraničí, zájem projevily například Spojené státy. Centrální vláda se zároveň ocitla pod silnou domácí kritikou. Číňané si totiž v posledních měsících čím dál více stěžují na nezájem politiků o lidi.

Odborníci přesto považují rychlovlaky za budoucnost dopravy. „Prozíravý svět se musí připravit na konec fosilních paliv,“ konstatuje Šlegr. Další výhody podle něj spočívají v rychlosti a bezpečosti železniční dopravy: „Dá se říci, že to je druhá vážnější nehoda rychlovlaku vůbec v historii lidstva.“

Autor: Kateřina Procházková (kpr), Ladislav Dvořák (ldv), Kristina Winklerová

Zdroj: http://m.rozhlas.cz/zpravy/asieaustralie/_zprava/927264

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>