Český rozhlas: Vysokorychlostní vlaky nabízejí zajímavou alternativu budoucnosti

zpravy.rozhlas.cz | 19.5.2011 | rubrika: technika | strana: 0 | autor: Tomáš Pavlíček,Lukáš Vincourek
Lesklé pohodlné vlaky ve tvaru doutníku, které vás z Prahy do Brna převezou za hodinu? Navzdory mnoha smělým plánům to pořád v české kotlině vypadá spíš jako výjev z románů Julese Verna nebo filmů Karla Zemana, než realita, k níž bychom se aspoň přibližovali. To se ale rozhodně nedá říct o zemích jako jsou Francie, Španělsko, Německo nebo Itálie – tam do TGV, ICE a dalších vozů běžně nasedají i bohatí manažeři – v takových letadlech na kolejích se ztrácí zdejší status železnice jako dopravního prostředku pro chudé.
V Praze v budově Senátu dnes právě tento model osvěží konferenci o  vysokorychlostních železnicích. Rádio Česko je mediálním  partnerem akce. Podle jednoho z jejích účastníků, ředitele Centra pro  efektivní dopravu Petra Šlegra mají vysokorychlostní koridory výhody zejména na střední vzdálenosti.“Rychlostní vlak nabízí lidem dvojnásobnou rychlost oproti osobnímu automobilu a poloviční oproti letadlu. Nabízejí tak zajímavý kompromis. Zmíněné parametry umožňují konkurenceschopnost této dopravy na vzdálenost do tisíce kilometrů,“ uvedl Šlegr a dodal:“Navíc zmíněný druh dopravy je poměrně bezpečný a ekologický.“Představy o výhodnosti vysokorychlostních tratí ale trochu boří nízkonákladové aerolinky, s čímž ale ne úplně souhlasí Šlegr. „Tyto představy boří jen částečně, jelikož vlak člověka dopraví od centra do centra, na rozdíl od letadla. To vše bez bezpečnostních kontrol. Navíc s rostoucí cenou ropy se konkurenční výhoda železnice bude zvyšovat.“Podle Šlegra lze už nyní pozorovat nárůst cestujících na některých vysokorychlostních tratích. „Například mezi Paříží a Londýnem nebo Barcelonou a Madridem je podíl letecké dopravy kvůli provozu vysokorychlostních tratí minimální,“ uzavřel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>