České dráhy a Grandi Stazioni odmítají přesun narkomanů k nádraží

Praha – České dráhy a společnost Grandi Stazioni ostře odmítly plánovaný přesun pražských narkomanů do parku u hlavního nádraží, kterého se snaží docílit městská policie Prahy 1. Obě firmy považují nápad městské policie za maření svých plánů na obnovu stanice a jejího okolí.

„My to považujeme za naprosto nepřijatelné a odmítáme to. Nás cíl je přesně opačný, tedy dostat tyto lidi co nejdál od nádraží,“ řekl Martin Hamšík, mluvčí Grandi Stazioni. Firma do rekonstrukce budovy investuje miliardu korun a bude nádraží po 30 let spravovat jako obchodní centrum. Plány policie tak mohou hatit její investiční záměr.

Vedle obnovy nádraží firma rovněž počítá s revitalizací přilehlého parku, který prý nyní pro zákazníky působí spíše jako bariéra. Grandi Stazioni se chce proto obrátit na radnici Prahy 1, aby své plány s drogově závislými přehodnotila. To již učinily České dráhy. „Určitě není vhodné vystavovat turisty z Berlína, Vídně, Curychu a dalších koutů Evropy hned po příjezdu setkání s drogově závislými,“ připomněl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský to, že od prosince jezdí všechny mezinárodní vlaky právě na „hlavák“.

Strážníci dávají narkomanům dopisy, které je vyzývají k přesunu

Nitrožilní uživatel drog Nitrožilní uživatel drog Jak dnes napsal deník Mladá fronta Dnes, strážníci akci spustili ve čtvrtek rozdáváním dopisů narkomanům. Vzkaz drogově závislé vyzývá, aby se přesunuli k nádraží. „Ne ovšem do parku k hlavnímu nádraží, ale do části parku u hlavního nádraží, kterou jsme k tomu vybrali,“ upřesnil šéf strážníků z Prahy 1 Miroslav Stejskal.

Městská policie narkomany zve do části parku napravo od nádražní haly ohraničené ulicemi Washingtonovou a Politických vězňů. „Toto místo je bezproblémové,“ je přesvědčen Stejskal. Drogově závislí zde sice nemají žádné zázemí, městská policie už se ale prý dohodla s terénními pracovníky, kteří sem budou zacházet. Pokud se sem narkomani nepřesunou dobrovolně, strážníci podle Stejskala tlak po deseti dnech „zintenzivní“.

„Pevně věřím, že něco Prahu tak poškozujícího se nemůže stát skutečností. Poté, co rekonstrukce hlavního nádraží začíná konečně přinášet plody mimo jiné i omezením výskytu problematických individuí v jeho prostorách, snaha o jejich opětovné soustředění v této lokalitě je naprosto nepřijatelná,“ uvedl ke sporu šéf neziskové organizace Centrum pro efektivní dopravu Petr Šlegr. V nadsázce navrhl městské policii přesun narkomanů před ruzyňské letištní terminály, které jsou alespoň mimo centrum a projde jimi čtyřikrát méně lidí než hlavním nádražím.

Zdroj: ČTK, publikováno: http://www.ct24.cz/regionalni/85887-ceske-drahy-a-grandi-stazioni-odmitaji-presun-narkomanu-k-nadrazi/ dne 2. 4. 2010

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>