SME: Na jednej slovenskej trati dvaja konkurenti? Za istých okolností áno

Základnou podmienkou je atraktívnosť železnice ako takej v porovnaní s individuálnou dopravou

InterCity švýcarských drah projíždí stanicí Olten

Ilustrační foto: Vlak InterCity švýcarských drah projíždí stanicí Olten

Slovenský zpravodajský server SME se 29. listopadu 2015 věnoval problematice konkurence v osobní železniční dopravě. Ředitel Centra pro efektivní dopravu (CEDOP) Tomáš Záruba poskytl listu obsáhlý komentář, ve kterém zdůraznil, že základní podmínkou pro konkurenci na železnici je atraktivita železnice jako takové v porovnaní s individuální dopravou:

Inými slovami podľa neho treba mať trať v takom stave, aby jazda vlakom bola výrazne rýchlejšia ako autom. K času jazdy vlakom treba okrem toho prirátať aj cestu na stanicu či čakanie na odjazd vlaku.

Vyrátal, že cesta zo Žiliny do Košíc spolu trvá približne 3,5 hodiny pri priemernej rýchlosti 70 kilometrov za hodinu. Potenciál nárastu počtu cestujúcich je aj preto podľa neho veľmi malý.

„Železniční dopravcovia sa tak „bijú“ buď stále o rovnakú, alebo veľmi podobnú skupinu ľudí. To sa nutne skončí cenovou vojnou, kde sú nakoniec porazení všetci,“ dodáva Záruba.

 
Tomáš Záruba rovněž prezentoval dlouhodobý názor CEDOPu na liberalizaci železniční osobní dopravy: podpora regulované konkurenci, tedy soutěže o trh (linku nebo provozní soubor několika linek) nikoli soutěž na trhu, tedy vlaky různých na dopravců na stejné lince:
 

Je reálne, aby boli na jednej slovenskej trati dvaja konkurenti? Za istých okolností áno. Jednou z možností podľa Zárubu by bolo, aby sa každý dopravca sústredil na iný segment cestujúcich.

Možnosťou tiež je, aby sa pokračovalo z konkrétnej trasy na iné smery, teda napríklad od Bratislavy alternatívne buď do Prešova, či z Košíc alternatívne do Viedne. Pri nedotovaných IC vlakoch je vstup na niektorú z tratí na rozhodnutí dopravcu. Štát do jeho biznisu vstupuje iba v prípade štátom dotovaných tratí.

„Nie je vhodné postupovať metódou „divokej konkurencie“, teda súbojom priamo na koľajniciach o rovnakých cestujúcich,“ uvažuje Záruba.

 

Celý text článku je k dispozici zde http://ekonomika.sme.sk/c/8088149/na-jednej-slovenskej-trati-dvaja-konkurenti-za-istych-okolnosti-ano.html#ixzz3ushbKPH0

One Comment:

  1. Best Fake Oakleys Sale Cheap With High Quality,Our Oakley Outlet Store Offer Best Cheap Knockoff Oakleys Sunglasses.
    Cheap Oakleys http://cheapoakleys.net

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>